Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną około 4 milionów zgonów ludności na całym świecie. Skala zagrożenia jest więc podstawą do podjęcia działań w kierunku odpowiedniej profilaktyki i prewencji. Konieczne jest określenie ryzyka wystąpienia zaburzeń lipidowych, by odpowiednio wprowadzać konieczne zmiany do swojego stylu życiu. W tym celu wykonuje się podstawowe badania poziomu cholesterolu we krwi. Zwraca się uwagę na ważność aktywności fizycznej oraz codziennej diety, jako elementów najbardziej znaczących w kontekście prewencji zaburzeń lipidowych.
Wprowadzamy zmiany
W celu zmodyfikowania profilu lipidowego, warto mieć na uwadze kilka aspektów naszego codziennego życia. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na aktywność fizyczną i masę ciała. Odnosząc się do epidemiologii chorób sercowo - naczyniowych, jednym z kluczowych czynników ryzyka ich rozwoju jest nadwaga oraz otyłość, szczególnie w kontekście zaburzeń lipidowych. Stąd też zaleca się zmniejszenie wartości energetycznej posiłków a zwiększenie energii wydatkowanej poprzez podniesie swojej aktywności fizycznej. Ponadto, warto również mieć na uwadze, że regularna aktywność fizyczna pozwala na zapobieganie również wielu innym schorzeniom.
Ograniczenie spożycia tłuszczów trans jest kolejnym elementem prewencji w zaburzeniach lipidowych. Najprostszą metodą na ograniczenie spożycia tłuszczów trans jest unikanie produktów, w których zastosowane zostały tłuszcze roślinne, gdyż to właśnie z nich pochodzi około 80% tłuszczów trans, jakie spożywamy. Dieta powinna za to obfitować w tłuszcze wysokonasycone, czyli tłuszcze z grupy tłuszczy omega 3 i omega 6.
Węglowodany i błonnik również powinny zostać zbilansowane odpowiednio w diecie, w której węglowodanów powinno być około 50%, na rzecz warzyw, owoców, orzechów, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych oraz innych, stanowiących bogate źródło błonnika. Ograniczone powinno być również spożycie cukrów, które oprócz tych, pochodzących z naturalnych źródeł jak owoce i warzywa, powinny stanowić około 10% wartości energetycznej posiłków.
fot. shutterstock
Fitosterole to kolejny element diety, o jaki powinna zostać ona wzbogacona. Fitosterole występują naturalnie w olejach roślinnych, jednak obecnie dostępne w zdecydowanej większości są przetworzone przemysłowo i ubogie w te substancje. Dodawane są one za to do różnych produktów, takich jak margaryna czy jogurty. Potwierdzony został korzystny wpływ fitosteroli na zmniejszenie stężenia zarówno TC jak i LDL-C.
Sfermentowany czerwony ryż zawiera pigment, który w Chinach stosowany jest jako pigment do żywności i jak wynika z badań, ma on korzystny wpływ na zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi. Podobnie sytuacja się ma w stosunku do białka soi, które wykazuje niewielki wpływ na obniżenie stężenia LDL-C we krwi.
Farmakoterapia
W leczeniu schorzeń układu sercowo - naczyniowego, oprócz zmiany stylu życia, stosuje się leczenie farmakologiczne w postaci statyn, które obniżają poziom cholesterolu poprzez hamowanie jego syntezy już w samej wątrobie. Jest to grupa leków najlepiej dotychczas zbadania oraz której działanie zostało potwierdzone naukowo. Wykazano, że zastosowanie statyn ma znaczący wpływ na ograniczenie śmiertelności spowodowanej chorobami układu sercowo - naczyniowego. Ponadto zauważa się, że mają one działanie hamujące a nawet działanie wpływające na regresję procesów miażdżycowych, zachodzących w organizmie. [1]