Kwasy tłuszczowe omega-3 są uważane za niezbędne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Należy spożywać ich odpowiednie ilości w diecie lub ewentualnie suplementować preparatami dostępnymi bez recepty. Nie należy suplementować ich w dużych dawkach bez konsultacji z lekarzem gdyż niosą za sobą także działania niepożądane.
Osoby niespożywające suplementy PUFA są mniej narażone na oparzenia słoneczne (jednak nie mniej niż popularne kremy z filtrami przeciwsłonecznymi)Badano także wpływ na zmniejszenie objawów choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, astmy, wyniki są jednak mieszane i niejednoznaczne. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne są do rozwoju prawidłowego widzenia. Osoby spożywające je w odpowiednich ilościach mają mniejsze ryzyko utraty wzroku. Co bardzo istotne suplementacja oraz dieta bogata w omega-3 wydaje się zmniejszać ryzyko rozwoju raka prostaty, raka jelita grubego. A także spowolnić postęp raka okrężnicy we wczesnych stadiach choroby. Suplementy z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega dostępne są bez recepty w aptekach a także marketach. Mogą być w postaci kapsułek. Zawierają je także preparaty tranu, siemienia lnianego
Należy kupować suplementy z kwasami tłuszczowymi omega-3 produkowane przez uznane firmy farmaceutyczne, gdyż preparaty z niewiadomych źródeł mogą zawierać metale ciężkie, jak rtęć, ołów i kadm. Suplementy różnią się w ilościach i proporcjach kwasów tłuszczowych. Niektóre są specjalnie przygotowane dla niemowląt i dzieci (np. krople, syropy). Nie należy ich jednak stosować bez konsultacji z pediatrą. Dorośli nie powinni przyjmować więcej niż 3 - 4 g dziennie kwasów tłuszczowych omega-3, z powodu zwiększonego ryzyka krwawienia.
Przeciętnie w kapsułkach olejów rybich znajduje się 30% kwasów omega-3 (czyli na 1000 mg oleju rybiego znajduje się ok.300 mg kwasów omega-3 ). Rekomendowaną dawką jest 1 g dziennie, więc powinno spożywać się 3 kapsułki dziennie. Istnieją też suplementy o wyższej zawartości kwasów omega-3.