Kwasy tłuszczowe omega-3 są uważane za niezbędne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Należy spożywać ich odpowiednie ilości w diecie lub ewentualnie suplementować preparatami dostępnymi bez recepty. Nie należy suplementować ich w dużych dawkach bez konsultacji z lekarzem gdyż niosą za sobą także działania niepożądane.
Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w rybach, takich jak łosoś, tuńczyk, makrela, halibut, sardynki, tuńczyk, śledź, halibut, inne owoce morza, w tym algi , zawierają je także niektóre rośliny, warzywa, owoce (np. siemię lniane, awokado, soja), oleje roślinne (np. lniany, z dyni) oraz orzechy. Kwasy omega należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu, jak również normalnego wzrostu i rozwoju. Mogą zmniejszać ryzyko chorób serca. Mają wpływ na pamięć, nastrój (zapobiegają depresji). U dzieci niezbędne są do rozwoju prawidłowego widzenia i układu nerwowego. Ważne jest, aby mieć odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w diecie.
Udowodniono wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Zwiększają poziom HDL, czyli "dobrego" cholesterolu, który zapobiega miażdżycy oraz zmniejszają poziom trójglicerydów. Kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko śmierci, zawału serca, udaru mózgu i zaburzeń rytmu serca. Kwasy omega-3 mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem. 3 lub więcej gramów oleju rybnego dziennie może obniżyć ciśnienie krwi u osób z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym. Takie wysokie dawki to jednak powinny być podejmowane tylko pod kierunkiem lekarza.
Zalecenia kardiologiczne mówią, że powinno stosować m.in., 1 g kwasów omega-3. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń i dawki, gdyż o zmniejszają one krzepliwość krwi. Zastosowanie dawki 1 g jest bezpieczne. Kwasy omega-3 są bardzo bezpiecznym suplementem. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała za bezpieczne stosowanie nawet do 3 gramów dziennie. Przy dawce 3 gramów mogą wystąpić pewne zaburzenia żołądkowo-jelitowe jak np. biegunka, cechy krwawienia u osób z obniżona krzepliwością, charakterystyczny rybi posmak. Zalecenia kardiologiczne mówią, że powinno stosować m.in., 1 g kwasów omega-3. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń i dawki, gdyż o zmniejszają one krzepliwość krwi. Zastosowanie dawki 1 g jest bezpieczne.
Kwasy omega 3 mogą nieznacznie powodować wzrost poziomu cukru we krwi, więc osoby z cukrzycą powinny suplementację dużymi dawkami skonsultować z lekarzem. Nie udowodniono do końca wpływu kwasów tłuszczowych omega-3 kwasów tłuszczowych na reumatoidalne zapalenie stawów ani chorobę zwyrodnieniową stawów .
fot. pantherstock
Jednak możliwy jest ich wpływ na zmniejszenie objawów chorób. Możliwy jest tez wpływ na zmniejszenie objawów tocznia rumieniowatego układowego (SLE). Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą także pomóc w zwiększeniu wytrzymałości kości, choć nie zostało to jednoznacznie udowodnione. Mogą wywierać ochronny wpływ na wystąpienie choroby Alzheimera i otępienia.
Wg niektórych badań suplementacja PUFA może nieznacznie zmniejszać ryzyko depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii. Niestety nie wszystkie badania wykazują taki wpływ. W zespole nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą mieć wpływ na poprawę przebiegu choroby lecz wymaga to dalszych badań.