Wiele schorzeń wewnętrznych ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym organizmu. Obserwując uważnie swój wygląd, w tym stan skóry -możemy samemu zorientować się, jakie dokuczają nam przypadłości (nawet we wczesnym stadium) bądź też, do jakich mamy skłonność. Oczywiście nie wszystkie zmiany pojawiające się na skórze to objaw choroby, wiele z nich związanych jest ze złą pielęgnacją. Jednakże należy pamiętać, że skóra jest niezwykle czułym barometrem zdrowia - warto przyjrzeć się jej uważnie i nauczyć odczytywać niepokojące symptomy.
Refleksologia twarzy, czyli choroby wypisane na twarzy
Refleksologia twarzy opiera się na pobudzaniu punktów (stref twarzy), które poprzez centralny układ nerwowy współgrają z narządami ciała. Dzięki tej zależności możliwa jest ocena stanu zdrowia poszczególnych organów - jeśli są zaburzone dają sygnały na twarzy w postaci (m.in. złogów, zmiany zabarwienia, czy struktury skóry).
Powieki górne:
- opuchlizna (zaburzeniach pracy serca oraz układu krążenia)
- ich opadnięcie (choroby serca a także jego przeciążenie)
- rozdwojona zmarszczka na powiece (niedociśnienie)
Nos:
- czerwony, guzkowaty z widocznymi naczynkami (nadciśnienie tętnicze i choroby serca)
- sinoczerwony (niedociśnienie)
- widoczne wokół naczynka (m.in. zapalenie żył)
- skrzydełka barwy sinoczerwonej (m.in. schorzenia serca)
- pobielony koniec (m.in. zaburzenia krążenia)
Podbródek:
- zwiotczała tkanka (m.in. zaburzenia krążenia krwi)
Szyja:
- niebieskie pasy (zakłócenia pracy serca)
- zwiotczała skóra pod podbródkiem (przeciążenie serca zbędną masą ciała)
fot. panthermedia
Czy wiesz, że…
Badania opublikowane w The Journal of Allergy and Clinical Immunology wykazały, że spośród ponad 61.000 badanych, którzy zmagali się ze stanami zapalnymi skóry - 48% było najbardziej narażone na wystąpienie wysokiego ciśnienia krwi, 35% na cukrzycę a 29% na wysoki poziom cholesterolu (to czynniki mogące skutkować chorobami serca) niż u innych zdrowych osób.
Według opinii prof. dermatologii w Northwesteren Uniwersity Feinberg School of Medicine w Chicago - Jonathana Silverberga, ostre zapalenie jest naturalną reakcją immunologiczną organizmu. Jednakże komórki NK oraz limfocyty T mogą przedostać się do układu trawiennego i układu krążenia - być może, więc egzema może bezpośrednio wpłynąć na zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia. Jak podkreśla specjalista, nie każdy wyprysk na skórze świadczy o schorzeniach układu krążenia. W przypadku jednak problemów ze skórą, należy pamiętać, że to nie tylko problem kosmetyczny.
Ważne! Wszelkie niepokojące sygnały, jakie wysyła organizm nie powinny być w żadnym przypadku bagatelizowane. W myśl powiedzenia: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto udać się do specjalisty.