Reklama:

Rusza pilotażowa edycja programu „Kompleksowej Opieki nad pacjentami z Niewydolnością Serca”, jednego z elementów „Narodowego Programu Zdrowego Serca”

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Rusza pilotażowa edycja programu „Kompleksowej Opieki nad pacjentami z Niewydolnością Serca”, jednego z elementów „Narodowego Programu Zdrowego Serca”

medforum

Profilaktyka chorób serca

Na spotkaniu przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim, które odbyło się w środę 7 marca br., potwierdzono niezwłoczne wdrożenie pilotażowej edycji programu „Kompleksowej Opieki nad pacjentami z Niewydolnością Serca (KONS)”. W planach kardiologów i Ministra Zdrowia na najbliższe miesiące jest także program dedykowany wczesnej identyfikacji osób zagrożonych udarem mózgu, szczególnie spowodowanym niemym migotaniem przedsionków. Projekty będą koordynowane w ramach eksperckich centrów doskonałości i są ważnym elementem rządowego „Narodowego Programu Zdrowego Serca”.

Reklama:

Kluczowa współpraca

– Podczas środowego spotkania z Panem Ministrem Łukaszem Szumowskim ustaliliśmy, że wspólnie wdrożymy pilotażową edycję programu „Kompleksowej Opieki nad pacjentami z Niewydolnością Serca”, uwzględniającego propozycje rozwiązań na rzecz skutecznego zapobiegania, leczenia i właściwej, kompleksowej opieki nad pacjentami z tym zespołem chorobowym – mówi prof. Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Te kwestie pozostają poważnym wyzwaniem dla europejskich społeczeństw i systemów opieki zdrowotnej, stanowią także ogromne wyzwanie dla Polski, ale warto i trzeba wdrażać rozwiązania, które pozwolą skutecznie walczyć ze śmiertelną epidemią niewydolności serca. Współpraca środowiska medycznego i decydentów jest zdecydowanie podstawą powodzenia tego przedsięwzięcia, dlatego pełne wsparcie ze strony Pana Ministra Łukasza Szumowskiego niezwykle cieszy – dodaje prof. Piotr Ponikowski.

Kompleksowe rozwiązania

Jednym z kluczowych elementów Narodowego Programu Zdrowego Serca będzie koordynowana opieka nad chorymi z niewydolnością serca: – Koncepcja koordynowanej opieki nad pacjentami
z niewydolnością serca, przygotowana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, opiera się na systemowym połączeniu kardiologii interwencyjnej, elektroterapii, kompleksowej, wieloprofilowej opieki ambulatoryjnej, farmakoterapii i rehabilitacji – mówi prof. Jadwiga Nessler, Kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca IK CMUJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Pełnomocnik Zarządu Głównego PTK ds. niewydolności serca. – W terapii i opiece nad pacjentem z niewydolnością serca kluczowa jest kompleksowość opieki, dostęp do różnych metod terapeutycznych, rehabilitacji oraz nadzoru nad pacjentem – także w formie zdalnej opieki telemedycznej – tłumaczy prof. J. Nessler.

Ważna telemedycyna

– Medycyna innowacyjna to jeden z głównych priorytetów Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, ale także ważny aspekt polityki prozdrowotnej Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który podnosił to zagadnienie w swoim exposé – mówi prof. Adam Witkowski, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Jedną z najważniejszych form innowacji w kontekście opieki nad chorymi z niewydolnością serca jest telemedycyna, w tym między innymi telemonitoring kardiologicznych urządzeń wszczepialnych, takich jak: kardiowertery defibrylatory (ICD), układy do terapii resynchronizującej (CRT), czy rejestratory arytmii. Monitorowanie pracy tych urządzeń i stanu zdrowia pacjenta za pomocą rozwiązań telemedycznych jest nie tylko efektywne, ale także opłacalne. Początkowe inwestycje szybko przynoszą odpowiednie profity, między innymi w związku z ograniczeniem liczby dodatkowych konsultacji specjalistycznych, a także hospitalizacji – wyjaśnia prof. A. Witkowski.

fot. panthermedia

– Niezwykle interesujące w tym kontekście mogą być także polskie innowacyjne rozwiązania informatyczne i telemedyczne pozwalające na stworzenie modelu tzw. personalizowanej opieki nad chorym z niewydolnością serca i wykorzystujące współczesne zdobycze techniki – dodaje prof. P. Ponikowski.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Duszność wysiłkowa
Od jakiegoś czasu nie mogę za bardzo aktywnie spędzać czasu . Łapie mnie duszność . Zadyszka . Średnie tętno to 100-105. Tarczyca ok . Jeśli mogę prosić o interpretację wyniku EKG
TK serca
Cześć, co oznacza skrót "Mass(g/m2)" w TK serca? Mam ten parametr poniżej normy i nie wiem co to jest. Dr. Google nie pomaga. Z góry dziękuję za pomoc.
Czy to powikłania infekcyjne ?
Czy mogę czekać na wizytę 2 tygodnie czy szukać pomocy już ? W Ekg spoczynkowym wyszło - tachykardia zatokowa, wydłużony czas Qtc, niespecyficzne zmiany ST-T. W Echo serca - śladowa niedomykalność mi...
Napoje energetyczne ... skutki?
Witam, widzę, że to jakaś nowa strona ale może ktoś mi odpowie .. mianowicie przez długi czas piłem napoje energetyczne i generalnie nie odczuwałem jakiś zmian natomiast ostatnio zauważyłem że szyb...
Reklama:
Reklama: