Cukrzyca to poważny problem nie tylko medycyny, ale także społeczny. Medyczny, ponieważ liczba chorych w zastraszającym tempie narasta. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) alarmuje, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba chorych na świecie nieomal się potroiła – ze 150 mln w 2000 roku do 425 mln w roku 2017. W Polsce z powodu cukrzycy leczy się 2,4 mln osób i dodatkowo kolejne 0,5 mln nie wie o swojej chorobie i nie ma świadomości zagrożenia związanego z tym schorzeniem.
Dobra organizacja opieki
Cukrzyca stanowi wyzwanie również dla instytucji zajmujących się organizacją ochrony zdrowia. Po ich stronie leży odpowiednie ustrukturyzowanie opieki diabetologicznej, odpowiednie jej finansowanie z uwzględnieniem nowych form terapii farmakologicznej i inicjowanie dodatkowych programów dedykowanych szczególnym grupom chorych, takich jak na przykład: zespół stopy cukrzycowej, terapia pompowa, ciąża, cukrzycowe uszkodzenie wzroku.
Rejestry
Nieodzowne jest stworzenie rejestrów chorych, co pozwoli nie tylko na oznaczenie skali zjawiska, ale przede wszystkim wskaże słabsze punkty systemu opieki, dając asumpt do właściwych korekt. Problem cukrzycy i jej konsekwencji narasta wraz ze zwiększającą się liczbą chorych, którzy mimo stałej poprawy efektów leczenia w dalszym ciągu zagrożeni są następstwami choroby.
Tylko skoordynowane działania wszystkich szczebli ochrony zdrowia w Polsce mogą uchronić pacjentów przed konsekwencjami cukrzycy.