Nefrotoksyczność to negatywny wpływ związków chemicznych na nerki. Uszkodzenie nerek ma poważne konsekwencje dla całego organizmu. Co wpływa na pojawienie się neurotoksyczności? Jak ją leczyć?
Mechanizm polekowego uszkodzenia nerek
Leki wpływają na nerki w różnorodny sposób za pomocą odmiennych mechanizmów. Niektóre z leków (jak np. penicylamina, kaptopril, rifampicyna) mogą prowadzić do dysfunkcji kłębuszków nerkowych, tzw. glomerulopatii. Antybiotyki aminoglikozydowe czy cytostatyki wpływają na cewki nerkowe, co skutkuje glikozurią, fosfaturią, aminoacydurią, kwasicą cewkową, a w konsekwencji zespołem Fanconiego. Wśród częstych działań niepożądanych leków zalicza się śródmiąższowe zapalenie nerek lub ostre śródmiąższowe zapalenie nerek będące skutkiem nadwrażliwości na dany lek – w tym wypadku pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak gorączka, wysypka, eozynofilia, bóle stawów i wzrost stężenie IgE. Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek wywołują przede wszystkim penicyliny, cefalosporyny, interferon alfa, leki przeciwdrgawkowe (diazepam, karbamazepina), leki przeciwgruźlicze – jak rifampicyna, etambutol czy izoniazyd.
Skutki uszkodzenia nerek
Skutkiem uszkodzenia nerek są zaburzenia w ich prawidłowym funkcjonowaniu – pojawiają się problemy z wydalaniem produktów przemiany materii i utrzymaniem równowagi elektrolitowej. Niestety duży odsetek produktów leczniczych wywiera wpływ na nerki. Niejednokrotnie nadmierne suplementowanie leków – zwłaszcza przeciwbólowych – przyczynia się do pogorszenia stanu nerek i w późniejszym czasie – wystąpienia problemów z nimi związanych. Pamiętajmy – nerki odgrywają kluczową rolę w naszym organizmie, pozwalając na wydalanie skutków przemiany materii, które w wysokim stężeniu byłyby po prostu toksyczne dla organizmu.