Nefrotoksyczność to negatywny wpływ związków chemicznych na nerki. Uszkodzenie nerek ma poważne konsekwencje dla całego organizmu. Co wpływa na pojawienie się neurotoksyczności? Jak ją leczyć?
Nerki to narząd odpowiedzialny za oczyszczanie krwi i wydalanie toksycznych związków z organizmu. W związku z tym jest to narząd szczególnie narażony na toksyczne oddziaływanie leków.
Jak działają nerki?
Główną rolą nerek w organizmie jest oczyszczanie krwi z produktów przemiany materii, filtrowanie krwi w kłębuszkach nerkowych i udział w procesach wydalniczych. Codziennie przez nerki przepływa około 1,5 litra krwi, która oczyszczana jest przez tzw. nefrony budujące kłębuszki nerkowe. Poza usuwaniem z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii nerki biorą udział w regulowaniu objętości płynów ustrojowych, regulowaniu układu renina – angiotensyna – aldosteron, wpływają na proces erytropoezy, utrzymują prawidłowe pH krwi i produkują aktywną postać witaminy D3.
Leki, które mogą uszkodzić nerki
Istnieje szeroka grupa produktów leczniczych, które wywierają znaczny wpływ na nerki i w skrajnych przypadkach mogą wpłynąć na ich uszkodzenie. Wśród produktów leczniczych, które wykazują działanie neurotoksyczne, wymienia się:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, fenoprofen) czy leki zawierające paracetamol lub fenacetynę (szkodliwe zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu),
- antybiotyki aminoglikozydowe (gentamycyna, amikacyna), cefalosporyny, sulfonamidy,
- leki przeciwgrzybiczne,
- diuretyki (furosemid, spironolakton),
- lit (stosowany powszechnie w leczeniu zaburzeń depresyjnych),
- inhibitory konwertazy angiotensyny,
- antagoniści receptora angiotensyny II,
- statyny,
- fibraty,
- niektóre leki przeciwwirusowe (acyklowir, fos karnet, indinawir).
fot. panthermedia
Wykrywanie neurotoksycznego wpływu leków
Wskaźnikiem służącym do oceny funkcji nerek jest przede wszystkim stężenie kreatyniny w surowicy oraz ocena współczynnika filtracji kłębuszkowej, tj. GFR (glomerular filtration rate). Analizy laboratoryjne oceniają stężenie kreatyniny w surowicy i oceniają współczynnik filtracji kłębuszkowej, porównując go z normami.