GVHD znane jest w literaturze fachowej, jako groźne powikłanie, występujące po przeszczepie komórek krwiotwórczych gospodarza. Powikłanie to jest o tyle niebezpieczne, że powoduje odpowiedź układu odpornościowego biorcy, przeciwko niemu samemu. Co to oznacza w praktyce? Organizm gospodarza zaczyna zwalczać samego siebie ! Kolejną, niezwykle niebezpieczną chorobą jest japońskie zapalenie mózgu, które zaliczane jest do najczęściej występujących chorób wirusowych na Dalekim Wschodzie. Poniżej – krótki przewodnik po tych dwóch, niebezpiecznych schorzeniach, z którymi możemy się zetknąć.
Rokowania dla chorych na GVHD
Rokowanie zależne jest przede wszystkim od tego, z jakim typem GVHD mamy styczność. Jak podają statystyki, blisko 80 % chorych, dotknietych łagodną postacią GVHD przeżywa dziesięć lat od wykrycia choroby. W przypadku chorych na ciężką postać GVHD, rokowania nie są tak dobre - dziesięć lat przeżywa około 5 % chorych.
Japońskie zapalenie mózgu (JZM)
Japońskie zapalenie mózgu, wywoływane jest przez wirusa z rodziny Flaviviridae. Chorobę przenoszą komary. JZM uznawane jest za jedną z najczęstszych chorób wirusowych, które dotykają krajów Azji Południowo – Wschodniej.
Proces chorobowy rozwija się nawet do 16 dni po przedostaniu się wirusa do krwioobiegu. Po ugryzieniu komara, który był nosicielem, nieaktywne formy wirusa przedostają się do krwioobiegu człowieka, gdzie rozpoczyna się proces chorobotwórczy. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się w okresie od 6 do nawet 16 dni.
Objawy JZM
Do najczęściej występujących objawów, zalicza się wysoką gorączkę, silne bóle mięśni, zaburzenia jelitowe. Niekiedy, jako objawy pojawiają się zaburzenia pracy środkowego układu nerwowego, objawiające się pod postacią zaburzeń świadomości, problemów z koordynacją. Lekarze odnotowują również spory odsetek chorych, u których choroba przebiega bezobjawowo. Ciężko jednak jednoznacznie ocenić, dlaczego jedni przechodzą japońskie zapalenie mózgu w sposób niezwykle ciężki a inni – bez objawowo.
fot. shutterstock
Powikłania i sposoby zapobiegania
Jak podaje Wojskowy Instytut Medycyny, ciężka postać choroby może prowadzić do silnych powikłań, takich jak ataksja, parkinsonizm, zaburzenia psychiczne. Śmiertelność ciężkiej postaci japońskiego zapalenia mózgu sięga blisko 30 %. Jako najlepszą metodę zapobiegania zarażeniu, lekarze zalecają stosowanie szczepień ochronnych, moskitier czy noszenie ubrań, zapewniających ochronę ciała przed ewentualnym ugryzieniem przez komary.