Choroby tropikalne przenoszone są często przez komary, które stanowią dla nich tzw. wektor, dzięki któremu mogą dostać się do organizmu żywiciela. Czym jest denga? Czy jest niebezpieczna?
Diagnostyka
Lekarz weryfikuje objawy – gorączkę, nudności, wymioty, wysypkę oraz weryfikuje wszelkie niepojące objawy. Jednym z nich jest m.in. objaw opaskowy Rumpla-Leedego. Szczegółowe badania laboratoryjne pozwalają na postawienie diagnozy i podjęcie leczenia. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest wykorzystanie metod hodowli komórkowej, a następnie wyizolowanie materiału genetycznego wirusa i oznaczenie za pomocą PCR. Z pomocą przychodzą również testy serologiczne, które pozwalają na wykrycie swoistych przeciwciał, które pojawiają się w trakcie choroby.
Denga w Polsce
Coraz więcej entomologów alarmuje – warunki idealne do rozwoju komarów tygrysich, przenoszących dengę, pojawiają się w Europie, w tym w Polsce. Zapewne to kwestia czasu, gdy choroba wirusowa pojawi się również u nas. Należy przypomnieć, że jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku diagnozowano w Polsce malarię. Larwy komara tygrysiego mogą być przenoszone wraz z roślinami. Jaja komara są niezwykle odporne – mogą przetrwać bez wody nawet rok. Od 2000 roku komary tygrysie zostały zauważone w Belgii, Grecji, Szwajcarii, Czechach, Słowacji czy Niemczech. Czy mamy się czego obawiać? Niestety odpowiedź jest twierdząca. Jak zauważają entomolodzy, na chwilę obecną brak skutecznego monitoringu, który pozwoliłby na stwierdzenie, czy groźne komary są już na terenie kraju.