Reklama:

Oporne nadciśnienie tętnicze a ultradźwięki

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Oporne nadciśnienie tętnicze a ultradźwięki

Panthermedia

Problem nadciśnienia tętniczego

Jedną z postaci nadciśnienia tętniczego, jest nadciśnienie tętnicze oporne, które pomimo zażywania trzech leków o działaniu hipotensyjnym nie zmniejsza swojej wartości do ciśnienia właściwego (docelowego). Cały czas trwają badania, których celem jest znalezienie sposobu na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Najnowsze doniesienia mówią o zastosowaniu do tego celu ultradźwięków.

Reklama:

O nadciśnieniu tętniczym opornym mówimy wtedy gdy obniżenie ciśnienia skurczowego poniżej 160 mm Hg, nie jest możliwe. Statystyki przedstawiają, że na schorzenie to cierpi coraz więcej osób. Przyczyniają się do tego m.in.: przewlekłe choroby nerek, cukrzyca oraz otyłość. Choroba ta prowadzi bardzo często do powikłań sercowo-naczyniowych, które stanowią zagrożenie dla życia pacjenta.

W chwili obecnej leczenie opornego nadciśnienia tętniczego polega na redukcji masy ciała, zwiększeniu aktywności fizycznej, ograniczeniu zażywania soli, regularnych wizytach lekarskich ale także leczeniu farmakologicznym (leki działające moczopędnie, synergistyczne, alfa adrenergiczne). Naukowcy starają się stworzyć nowatorską metodę leczenia opornego nadciśnienia tętniczego, która nie powodowałaby działań niepożądanych (bóle głowy, uderzenia gorąca, obrzęk kostek, bóle nóg) bądź je w znacznym stopniu zmniejszyła.

Badacze z  Tohoku University wraz z Katsunori Nonogaki przeprowadzili obszerne badania wśród pacjentów dotkniętych nie tylko opornym nadciśnieniem tętniczym ale także cukrzycą typu 2. Zastosowali oni ultradźwięki o różnych częstotliwościach (fale, których częstotliwość jest za wysoka by usłyszał je człowieka). Znalazły już one swoje zastosowanie w medycynie a dokładnie w stomatologii.

Być może ultradźwięki znajdą swoje zastosowanie także w kardiologii. Naukowcy podzielili pacjentów na dwie grupy pierwsza grupa otrzymywała fale dźwiękowe (o częstotliwości 800 kHz oraz druga grupa 500 kHz) do przedramienia przez 20 minut przy czym pozostałe grupy pacjentów tzw. grupy kontrolne otrzymywały placebo.

Publikacja, która ukazała się na łamach International Journal of Cardiology przedstawia, iż podawanie pacjentom do przedramienia ultradźwięków nie prowadzi do jakichkolwiek skutków ubocznych a co ważne obydwie częstotliwości (a w szczególności 500 kHz) prowadziły do znacznego obniżenia opornego ciśnienia tętniczego. Wysunięto hipotezę, że ultradźwięki posiadają zdolność do hamowania aktywności układu synaptycznego. Dalsze badania są w toku ale już teraz wiadomo, że ultradźwięki mogą stanowić pomoc w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nadciśnienie

odstawienie leku concoram
czy ktoś z Państwa odstawiał lek concoram 5+5 ? W jaki sposób lekarz zalecił odstawienie go ?
gość
cocoram jak odstawić lek
8 miesięcy biorę concoram 5+5, od miesiąca doszły leki psychotropowe, ciśnienie mam niskie w granicach 95/55 i myslę o odstawieniu cocoramu, czy ktoś go odstawiał ?
Interpretacja EKG
Witam Mógł by mi ktoś z państwa odczytać wynik z EKG . Z góry dziękuję .
Interpretacja EKG
Witam mam 28 lat i choruję na nerwicę lękowa proszę o interpretację EKG.
Co sadzić o takim ciśnieniu?
Witam, mam pytanie odnośnie ciśnienia, co sądzicie o takim ciśnieniu; 112/68 puls 58
Reklama:
Reklama: