Statyny są lekami, które w wyjątkowo skuteczny sposób mogą obniżać poziom cholesterolu u pacjentów. Ich zażywanie może jednak prowadzić do pewnych problemów – jakich? Co należy czynić, aby leczenie statynami było bezpieczne? Jakie są korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem statyn?
U niektórych osób zażywających statyny występować mogą znacznie poważniejsze skutki uboczne terapii. Mowa tutaj o zaburzeniach czynności wątroby, które mogą przejawiać się podwyższeniem aktywności enzymów wątrobowych, ale i dolegliwościami bólowymi zlokalizowanymi w okolicy prawego łuku żebrowego. Innym zagrożeniem wynikającym z terapii statynami jest możliwość występowania zaburzeń związanych z mięśniami – u jednych pacjentów przybierać mogą one formę bólu ze strony mięśni, u innych – choć zdecydowanie rzadziej – dochodzić może do rabdomiolizy (czyli rozpadku komórek mięśniowych).
Wspomniane powyżej zagrożenia pojawiają się na tyle rzadko, że tak naprawdę statyny mogą i są powszechnie używane w medycynie. Warto mieć wiedzę o zagrożeniach, ponieważ pozwala ona wysunąć pacjentowi podejrzenie, że doszło do jakichś niebezpiecznych zjawisk, które powinien on skonsultować z lekarzem. Leczenie statynami zdecydowanie może być korzystne, warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym wzrośnie bezpieczeństwo zażywania opisywanych preparatów.
Statyny: co zrobić, żeby leczenie nimi było bezpieczne?
Statyny – jak już wspomniano wyżej – są preparatami, które można uznać za wysoce skuteczne, w końcu znacząco mogą one obniżać poziom cholesterolu u pacjentów, a przez to zmniejszać ryzyko wystąpienia groźnych dla życia chorób. Z drugiej jednak strony istnieje ryzyko opisanych działań niepożądanych tychże leków. Statyny jak najbardziej bywają korzystne, jednakże pacjentom zwracana jest uwaga na kilka różnych aspektów, których przestrzeganie może sprawić, że terapia statynami będzie związana z jak najmniejszą ilością zagrożeń.
Przede wszystkim pacjenci muszą pamiętać o tym, aby bacznie obserwować swój stan zdrowia szczególnie w początkowym okresie leczenia statynami. Pewne dolegliwości – takie jak nudności czy bóle brzucha – mogą ustępować po kilku dniach zażywania tych leków i zazwyczaj nie są one groźne. Inne jednak zaburzenia, takie jak znacznego stopnia bóle mięśni, powinny już skłonić pacjenta do porozmawiania z lekarzem na temat tego, czy rzeczywiście powinien on kontynuować farmakoterapię. Może bowiem zaistnieć konieczność całkowitego zrezygnowania ze statyn, możliwe jest jednak i to, że pacjentowi zostanie zaproponowany inny preparat z tej grupy leków, który to nie będzie doprowadzał do pojawiania się znaczących objawów niepożądanych.
Pacjenci stosujący statyny nie powinni również zapominać o regularnych wizytach u lekarza. Wykonywanie okresowych badań laboratoryjnych (chociażby oznaczeń aktywności enzymów wątrobowych we krwi) pozwala na upewnienie się, że rzeczywiście stosowanie statyn umożliwi osiągnięcie spodziewanych efektów w postaci obniżenia poziomu cholesterolu, a jednocześnie terapia nie będzie związana z jakimiś zagrożeniami dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Wyjątkowo ważne dla bezpieczeństwa stosowania statyn jest również to, aby leki te zażywali pacjenci pozbawieni przeciwwskazań do ich stosowania. Ostrożnie lub nawet w ogóle nie powinni być leczeni statynami pacjenci, u których istnieją znacznego stopnia zaburzenia czynności wątroby. Preparatów tych nie powinny również stosować pacjentki będące w ciąży.