Pierwsze objawy niedokrwistości są niepozorne i nie zawsze od razu wskazują na anemię. Przyczyn niedokrwistości jest wiele, jednak bez względu na to, które wywołały chorobę, należy szybko podjąć kroki, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.
Niedokrwistość synderoblastyczna
To odmiana anemii, która wywołana jest nieprawidłową produkcją hemu – będącego głównym składnikiem hemoglobiny. We wnętrzu komórek erytrocytów pojawiają się specyficzne ziarnistości, które tworzą specyficzne pierścienie, co zaburza pracę krwinek. Przyczyny niedokrwistości synderoblastycznej mogą być nabyte lub wrodzone. W przypadku przyczyn wrodzonych prym wiodą mutacje genetyczne, co wpływa na zaburzenia produkcji krwinek. Niedokrwistość synderoblastyczna jest również jednym z objawów towarzyszących zaburzeniom przemiany witaminy B1 (tiaminy). U osób, u których choroba ma podłoże genetyczne, stosuje się suplementację witaminą B6 oraz monitorowanie ilości żelaza w organizmie. W przypadku chorych, u których zdiagnozowano nabytą niedokrwistość synderoblastyczną, leczenie oparte jest na znalezieniu przyczyn choroby, a tym samym stopniowym ich eliminowaniu.
Niedokrwistość hemolityczna
Występuje jako choroba wrodzona lub nabyta. Występuje głównie u dorosłych, zwłaszcza po rozpoznaniu tzw. tocznia układowego. W przypadku anemii hemolitycznej obserwuje się dodatkowo żółtaczkę, powiększenie śledziony i wątroby. Przyczyną wystąpienia są defekty w budowie erytrocytów. W przypadku zdiagnozowania niedokrwistości hemolitycznej zaawansowane badania i dobór metod leczenia powinny zostać skonsultowane z lekarzem hematologiem.
Skutki niedokrwistości
Niedokrwistość niesie za sobą szereg diametralnych zmian dla organizmu, które mogą być naprawdę niebezpieczne. Wykonywanie profilaktycznych badań pozwoli szybko podjąć pierwsze kroki, które pomogą w walce z anemią na jej wczesnym etapie.