Popularne leki na przeziębienie dostępne są w aptece bez recepty, mają bowiem status leku OTC. Czy leki na przeziębienie można przedawkować?
Przedawkowanie leków na przeziębienie – objawy
Przedawkowanie produktów bez recepty stosowanych w leczeniu przeziębienia objawia się pojawieniem się nudności, wymiotów, nadmierną potliwością, sennością i ogólnym osłabieniem. W przypadku przedawkowania paracetamolu może pojawić się uczucie rozpierania w nadbrzuszu, które jest skutkiem postępującego uszkodzenia wątroby. W przypadku przedawkowania leków należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W okolicznościach przedawkowania produktów zawierających pseudoefedrynę mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, bóle głowy, częstoskurcz, drżenie mięśni. Przedawkowanie aspiryny może skutkować pojawieniem się drgawek, śpiączki, zapaści, a nawet niewydolności nerek. Bardzo ważne jest więc przestrzeganie zaleceń lekarza lub farmaceuty i zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie należy przekraczać zalecanej dawki produktu leczniczego! W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku,niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.
Stosując leki bez recepty, należy pamiętać, że mogą wchodzić w groźne interakcje z innymi lekami. Przykładowo aspiryna może wchodzić w interakcję z przeciwzapalnymi środkami przeciwbólowymi, metotreksatem, niektórymi selektywnymi lekami przeciwdepresyjnymi wychwytującymi serotoninę, warfaryną. Pamiętajmy, że w ulotkach dla pacjentów wypunktowane są przeciwwskazania – w przypadku ich wystąpienia bezzwłocznie należy przerwać stosowanie leku. Aspiryny nie powinni stosować pacjenci mający wrzody, problemy z krzepliwością krwi czy narażeni na krwawienia z przewodu pokarmowego.
To, że lek można kupić bez recepty, nie oznacza, że można go zażywać, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota i w jakichkolwiek dawkach. Pamiętajmy – każdy lek, bez względu na to, czy jest na receptę, czy bez recepty, można przedawkować.