Reklama:

Kardiomiopatie - podział i leczenie

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Kardiomiopatie - podział i leczenie

Panthermedia

Wykres EKG

Kardiomiopatie jest to grupa chorób , które w konsekwencji prowadzą do dysfunkcji mięśnia sercowego. Mogą mieć podłoże dziedziczne lub nieuwarunkowane genetycznie, nabyte.

Reklama:

Istnieje ich kilka typów:

  • Rozstrzeniowa.
  • Przerostowa.
  • Restrykcyjna.
  • Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa określana jest jako choroba powodująca upośledzenie czynności skurczowej serca. Przebieg a z poszerzeniem lewej lub rzadziej prawej komory (a więc powiększeniem sylwetki serca) oraz zmniejszeniem frakcji wyrzutowej. Główne przyczyny jej powstania to zakażenia wirusowe, toksyny, choroba niedokrwienna serca, choroby układowe tkanki łącznej, choć w części przypadków etiologia jest nieznana. Ok 20% przypadków ma podłoże genetyczne, wystepuje rodzinnie. Częściej występuje u mężczyzn.  Najczęściej daje objawy w postaci niewydolności serca, a więc w przypadku niewydolności lewej komory występuje duszność , pogorszenie tolerancji wysiłku, kaszel. Jeśli niewydolność dotyczy prawej komory objawia się przede wszystkim w postaci  obrzęków najczęściej w okolicy kostek, braku łaknienia, dolegliwości bólowych jamy brzusznej z powodu powiększenia wątroby. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca.
 
Kardiomiopatia przerostowa najczęściej ma uwarunkowania genetyczne. Występuje stosunkowo rzadko, bo zaledwie u 0,2 % populacji. Natomiast jest najczęstszą przyczyną zgonów u młodych sportowców. Podstawą tej choroby jest przerost głównie mięśnia lewej komory czasem również przegrody międzykomorowej. Czasami przebiega to ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory. Czynność skurczowa mięśnia sercowego jest natomiast zazwyczaj prawidłowa, upośledzona jest natomiast czynność rozkurczowa. Choroba najczęściej przebiega bezobjawowo, rzadziej dolegliwości zgłaszane przez pacjenta to duszność, zawroty głowy, uczucie kołatania serca, omdlenia.
 
Kardiomiopatia restrykcyjna czyli zaciskająca polega na zaburzeniu czynności rozkurczowej lewej komory, a konkretnie na zmniejszeniu podatności lewej komory na rozszerzanie w czasie rozkurczu. Z czasem schorzenie doprowadza do rozwoju niewydolności krążenia. Jesto to stosunkowo rzadkie schorzenia, wystepuje głównie rodzinnie. Może towarzyszyć innym chorobom takim jak sarkoidoza choroby układowe tkanki łącznej, cukrzycy, może być powikłaniem radioterapii nowotworów. Najczęściej zgłaszane objawy przez pacjentów to  to duszność i obniżona tolerancja wysiłku.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niewydolność serca

TK serca
Cześć, co oznacza skrót "Mass(g/m2)" w TK serca? Mam ten parametr poniżej normy i nie wiem co to jest. Dr. Google nie pomaga. Z góry dziękuję za pomoc.
gość
Lisinopril i daneb
Leczę się na nadciśnienie. Mieszkam w UK. Mądry lekarz w UK dał mi lisinopril 10mg no i po nim zero poprawy to lekarz zmienił na 20mg i dalej nic plus wysoki puls. Powiedział mi że puls nie jest ważn...
Reklama:
Reklama: