Związki flawonoidowe, znane jako flawonoidy, powszechnie występują w warzywach i owocach, nadając im m.in. charakterystyczną barwę. Są one uznawane za związki bioaktywne, które wykazują ogromny potencjał prozdrowotny na wiele chorób.
Coraz więcej firm produkujących suplementy diety oferuje produkty, które zawierają związki flawonoidowe. Należy pamiętać o dokładnym czytaniu składu takich produktów. Pamiętajmy – nie należy przekraczać dziennych zalecanych dawek spożywczych! W zbyt dużych dawkach flawonoidy mogą wchodzić w interakcje z kwasem foliowym, witaminą C, witaminą E, mogą wpływać na pracę tarczycy i na obniżenie dostępności jodu, mogą zaburzać procesy metaboliczne, w których bierze udział cytochrom CYP450 oraz wpływać na transport i przyswajanie leków. Przykładowo nie należy zażywać leków jednocześnie z cytrusami, które obniżają ich przyswajanie przez organizm.
Swoją dietę warto skonsultować z dietetykiem, który nie tylko zbilansuje posiłki pod kątem kaloryczności, ale przede wszystkim pod kątem ilości mikroelementów i makroelementów oraz związków flawonoidowych i ich pochodnych. Odpowiednio zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną jest kluczem do utrzymania zdrowia.