Reklama:

Flawonoidy, flawonole – skuteczna broń na wiele chorób?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Flawonoidy, flawonole – skuteczna broń na wiele chorób?

shutterstock

Cytrusy

Związki flawonoidowe, znane jako flawonoidy, powszechnie występują w warzywach i owocach, nadając im m.in. charakterystyczną barwę. Są one uznawane za związki bioaktywne, które wykazują ogromny potencjał prozdrowotny na wiele chorób. 

Reklama:

Czym są flawonoidy?

Flawonoidy to grupa związków roślinnych, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne, tj. zwalczające wolne rodniki. Ze względu na różnice w budowie związki flawonoidowe można podzielić na flawanony, flawanole, flawony, izoflawony, flawonole i antocyjany. Flawonoidy pełnią wiele ważnych funkcji również dla roślin – chronią je przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Dobroczynne właściwości związków flawonoidowych

Co takiego mają w sobie flawonoidy, że są tak ważne dla człowieka? Przede wszystkim potwierdzono ich działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Dodatkowo znane jest ich działanie przeciwzapalne, detoksykujące, przeciwmiażdżycowe, przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe.

Gdzie znajdziemy flawonoidy?

Źródłem flawonoidów są rośliny. Najwięcej związków flawonoidowych znajduje się w nieprzetworzonych produktach roślinnych – niepoddawanych obróbce termicznej. Doskonałym źródłem związków flawonoidowych są warzywa, takie jak cebula, pomidory, papryka i brokuły oraz owoce – głównie cytrusy (pomarańcze, cytryny, grejpfruty), jabłka, jagody, czarne porzeczki i winogrona. Poza świeżymi owocami i warzywami dużo związków flawonoidowych zawierają kawa, kakao, herbata, czerwone wino. Przykładowo pomarańcze zawierają ponad 40 mg związków flawonoidowych w 100 g, borówki amerykańskie – prawie 11 mg, świeża żurawina – 22 mg.

fot. panthermedia

Superfood o działaniu przeciwnowotworowym

W badaniach prowadzonych pod koniec XX wieku udowodniono, że związki flawonoidowe wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Co interesujące: związki z rodziny flawonoidów obniżały działanie mutagenne i kancerogenne, zmniejszały pojawianie się nowotworów u zwierząt laboratoryjnych, na których prowadzono doświadczenia. Działanie przeciwnowotworowe związków flawonoidowych opiera się na silnej aktywności przeciwutleniającej, co pozwala w pewien sposób „chronić” DNA przed tzw. reaktywni formami tlenu, które znane są z silnego działania mutagennego. Dieta wzbogacona w związki flawonoidowe polepsza funkcjonowanie organizmu, polecana jest zwłaszcza osobom, które borykają się z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi, mają problemy kardiologiczne. Badania naukowe potwierdzają również pozytywny wpływ związków flawonoidowych na procesy zapamiętywania, co może w przyszłości przynieść znamienny skutek w walce z demencją starczą. Coraz więcej badań prowadzonych jest w kierunku wykorzystania związków flawonoidowych w walce z cukrzycą, która nazywana jest chorobą cywilizacyjną.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Duszność wysiłkowa
Od jakiegoś czasu nie mogę za bardzo aktywnie spędzać czasu . Łapie mnie duszność . Zadyszka . Średnie tętno to 100-105. Tarczyca ok . Jeśli mogę prosić o interpretację wyniku EKG
TK serca
Cześć, co oznacza skrót "Mass(g/m2)" w TK serca? Mam ten parametr poniżej normy i nie wiem co to jest. Dr. Google nie pomaga. Z góry dziękuję za pomoc.
Czy to powikłania infekcyjne ?
Czy mogę czekać na wizytę 2 tygodnie czy szukać pomocy już ? W Ekg spoczynkowym wyszło - tachykardia zatokowa, wydłużony czas Qtc, niespecyficzne zmiany ST-T. W Echo serca - śladowa niedomykalność mi...
Napoje energetyczne ... skutki?
Witam, widzę, że to jakaś nowa strona ale może ktoś mi odpowie .. mianowicie przez długi czas piłem napoje energetyczne i generalnie nie odczuwałem jakiś zmian natomiast ostatnio zauważyłem że szyb...
Reklama:
Reklama: