Reklama:

Denerwacja nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego opornego

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Denerwacja nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego opornego

Pantherstock

Nerki

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej doniesień o nowej metodzie leczenia nadciśnienia tętniczego – jest nią zabieg nazywany denerwacją nerek. Korzyści z przebycia takiej procedury mieliby osiągać przede wszystkim pacjenci z cięższymi postaciami nadciśnienia, określanymi jako oporne nadciśnienie tętnicze. Założenia metody są dość interesujące, w rzeczywistości budzi ona jednak kontrowersje – według jednych uczonych denerwacja nerek pozwala osiągać znaczące efekty, według innych... skuteczność metody jest niewielka.

Reklama:

Nadciśnienie tętnicze (NT) wciąż stanowi chorobę, która jest utrapieniem pacjentów na całym świecie – dotyczy to również i polskich chorych. Częstość występowania nadciśnienia tętniczego w Polsce jest niestety cały czas wysoka – na schorzenie cierpi nawet więcej niż 10 milionów Polaków.

Zdarza się, że pacjenci bagatelizują wysokie ciśnienie tętnicze krwi – tak bywa szczególnie wtedy, kiedy odchylenia dotyczą wyłącznie zbyt wysokich wartości uzyskiwanych w pomiarach ciśnienia, a jednocześnie pacjent nie odczuwa jakichkolwiek objawów nadciśnienia tętniczego. Brak dolegliwości nie oznacza jednak, że stan pacjenta jest dobry – w międzyczasie nadciśnienie może doprowadzić do różnych groźnych konsekwencji, związanych z uszkodzeniem np. nerek, serca czy struktur narządu wzroku.

Z wymienionych względów lekarze wciąż podkreślają to, jak ważne jest właściwe leczenie nadciśnienia tętniczego. Podstawowe znaczenie mają w tym przypadku właściwa dieta i wysiłek fizyczny (służące ograniczeniu masy ciała), w razie zaistnienia takiej potrzeby stosowana jest farmakoterapia. Istnieje wiele różnych leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie tętnicze krwi), czasami stosowane są one nawet w kombinacjach, a mimo to u pacjenta nie udaje się uzyskać oczekiwanego spadku ciśnienia tętniczego krwi – cóż można wtedy począć?

Denerwacja nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego: założenia metody

W sytuacji, kiedy pacjent zażywa trzy lub więcej leków hipotensyjnych (w tym przynajmniej jeden środek moczopędny) i mimo tego jego wartości ciśnienia tętniczego przekraczają próg docelowy, mówi się wtedy o istnieniu u chorego nadciśnienia tętniczego opornego. Stan ten wymaga szczególnej opieki nad chorym i rozważenia wdrożenia u niego innych niż farmakoterapia metod leczenia nadciśnienia tętniczego.

fot. panthermedia

Częścią układu nerwowego, która doprowadzać może do wzrastania wartości ciśnienia tętniczego krwi, jest układ współczulny. Jego włókna rozsiane są po całym organizmie, znajdują się one również i w obrębie tętnic nerkowych. Pozbawienie nerek – które stanowią jeden z narządów zaangażowanych w kontrolę ciśnienia tętniczego krwi – unerwienia ze strony układu współczulnego miałoby więc w założeniu prowadzić do spadku ciśnienia. Takie właśnie są założenia zabiegu denerwacji nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Procedura ogólnie przypominać może zabiegi, które wykonywane były już w przeszłości, takie jak np. sympatektomia. Różnicą w tym przypadku jest jednak to, że denerwacja nerek jest zabiegiem zdecydowanie bardziej precyzyjnym, tymczasem po mniej dokładnych procedurach, takich jak właśnie sympatektomia, pacjenci doświadczać mogli dość nieprzyjemnych skutków ubocznych tych zabiegów, takich jak epizody hipotonii ortostatycznej, zaburzenia potliwości czy impotencja.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nadciśnienie

nadciśnienie
Witam Moja mama 65 lat od dawna miała nadciśnienie, którego różni kardiolodzy nie potrafili ustawić lekami aż wreszcie został jej przepisany Triplixam i Ebivol. Mama ciśnienie ma na poziomie 110/65 p...
gość
Lisinopril i daneb
Leczę się na nadciśnienie. Mieszkam w UK. Mądry lekarz w UK dał mi lisinopril 10mg no i po nim zero poprawy to lekarz zmienił na 20mg i dalej nic plus wysoki puls. Powiedział mi że puls nie jest ważn...
Napadowe nadcisnienie tylko w nocy w trakcie snu, wzbudza.
Witam, szukam pomocy w problemie z nadciśnieniem w trakcie snu tylko w nocy , wartosci po wybudzeniu sięgają 180/120 , puls różnie ost. 133 . Kolejny dzień jest męczący, senny l, "taki napięty". N...
Reklama:
Reklama: