Pracuje nieustannie przez 24 godziny na dobę, tłocząc krew i zapewniając jej przepływ przez wszystkie tkanki – serce to najważniejszy element naszego układu krwionośnego.Warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia i poznać 10 przykazań, dzięki którym zmniejszone zostanie ryzyko nadciśnienia i zawału.
Aż 46% Polaków każdego roku umiera właśnie z powodu chorób serca. Dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce wskazują również na to, że coraz częściej zaczynają chorować młodzi ludzie. Dlaczego tak się dzieje?
– Choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca to najpopularniejsze schorzenia cywilizacyjne występujące w Polsce. Główne czynniki wpływające na ich występowanie to zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i pracy oraz nieracjonalny sposób odżywiania – nadmierne spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i soli – w konsekwencji prowadzący do rozwoju nadwagi i otyłości, a później cukrzycy. Rosnące tempo życia, ciągłe narażenie na stres i napięcie nerwowe, a także zażywanie używek również prowadzi do zwiększonego napięcia układu nerwowego i nadmiernej aktywności adrenergicznej, co pogarsza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego – wyjaśnia dr n. med. Beata Goleniewska, kardiolog z poradni specjalistycznych w Łodzi.
Poniżej prezentujemy dziesięć przykazań zdrowego serca, czyli czego unikać, aby serce biło jak najdłużej w zdrowiu.
1. Nie będziesz jadł tłustych rzeczy
Zdrowa i zbilansowana dieta przede wszystkim! Otyłość to wielki wróg nie tylko zdrowego serca, ale także innych narządów, dlatego należy pamiętać o tym, by unikać przede wszystkim złego cholesterolu, tłuszczów nasyconych i soli. Świeże i zdrowe posiłki 4-5 razy dziennie; owoce i warzywa, zioła, chude mięso, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek. Unikanie jedzenia fast foodów to podstawa.
2. Nie będziesz się migał od aktywności fizycznej
Przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia pozwala na utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych. Niech ruch i aktywność fizyczna stanie się codzienną rutyną. Bieganie, długie spacery, jazda na rowerze czy pływanie – opcji jest naprawdę wiele. Serce pokocha każdą z nich.
3. Pamiętaj, aby używkom mówić „nie!”
Ludzie sięgają po używki, aby poprawić sobie nastrój, samopoczucie czy zredukować stres. Uzależnienie, czyli regularne sięganie po szkodliwe substancje, prowadzi do poważnych chorób, w tym także tych związanych z sercem. Najpopularniejszym narkotykiem naszych czasów jest alkohol, który obniża ciśnienie. Częste picie znacznie osłabia mięsień sercowy. Z kolei nałogowe palenie papierosów powoduje utrudnienia w przepływie krwi, niedotlenienie serca, a także groźną miażdżycę.
4. Dbaj o swoje BMI
BMI, czyli wskaźnik masy ciała, to współczynnik, który pozwala ocenić, czy Twoja waga jest prawidłowa. Możesz go wyliczyć na podstawie prostego wzoru matematycznego: podziel masę swojego ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach). Tabele z odpowiednimi wartościami można bez problemu znaleźć w Internecie. Warto dbać o prawidłowe BMI, aby uniknąć problemów związanych z nadwagą lub niedowagą. Otyłość jest niezwykle niebezpieczna dla serca, ponieważ prowadzi do miażdżycy.
5. Nie denerwuj się
Przewlekły stres to zabójca zdrowia. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, warto poświęcić kilka-kilkanaście minut dziennie na wyciszenie. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, joga i kontrolowanie oddechu. W nerwowych sytuacjach zadaj sobie pytanie: „czy naprawdę chcę na to tracić zdrowie?” i popracuj nad opanowaniem negatywnych emocji.
fot. panthermedia
6. Nie wychodź z łóżka w czasie choroby
Nie bagatelizuj choroby! Nieleczona infekcja wirusowa (na przykład grypa) może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego. Nawet z pozoru drobne przeziębienie, które zostanie zignorowane, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Gdy czujesz się gorzej, zostań w domu i się nie przemęczaj. Dzięki temu Twój organizm skoncentruje się na zwalczaniu choroby, szybciej wrócisz do zdrowia, a dodatkowo uchronisz swoich znajomych przed zarażeniem się. Pamiętaj o wizycie u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.