Reklama:

Nadużywanie alkoholu a zawał serca

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Nadużywanie alkoholu a zawał serca

Pantherstock

Nadmierne spożywanie alkoholu

Zawał serca jest chorobą stwarzającą ryzyko śmierci – z tego właśnie powodu lekarze aż tak bardzo zwracają uwagę na czynniki ryzyka jego wystąpienia, których pacjenci powinni unikać. Zastanawiający wiele osób bywa związek pomiędzy zawałem mięśnia sercowego a spożywaniem alkoholu – takowa zależność jak najbardziej istnieje, nie jest ona jednak oczywista.

Reklama:

Współcześnie zawał serca występuje bardzo często – w samych tylko Stanach Zjednoczonych, według statystyk, co 40 sekund jedna osoba ma atak serca. Wyróżnia się rozmaite czynniki ryzyka jego wystąpienia, zaliczane są do nich m.in.:

Doskonale raczej znane jest to, że nadużywanie alkoholu szkodzi zdrowiu – problem ten ma wpływ również i na ryzyko chorób serca.

Pacjenci nadużywający alkoholu mają ryzyko wystąpienia kardiomiopatii alkoholowej – jednostki, która w znaczącym stopniu zwiększa możliwość zachorowania na zawał serca. Spożywanie dużych ilości napojów alkoholowych sprzyja nadciśnieniu tętniczemu, które – jak wspomniano już wcześniej – zaliczane jest do grupy czynników ryzyka zawału.

Napoje alkoholowe, o czym nie wszyscy wiedzą, są bardzo kaloryczne – butelka wina to około 500, a jedno piwo to od 200 do nawet ponad 300 kcal. Spożywanie alkoholi w nadmiarze sprzyja ostatecznie nadmiernej masie ciała i otyłości, które również zwiększają ryzyko wystąpieniu zawału serca.

Biorąc pod uwagę powyższe, doskonale widać, że spożywanie nadmiernych ilości alkoholu – nawet jeżeli nie bezpośrednio – może zwiększać ryzyko zawału serca.

Alkohol a zawał, Nadużywanie alkoholu, Powody zawału serca, Zawał serca

Alkohol a zawał serca, fot. panthermedia

Nikomu tak naprawdę nie zaleca się nadużywania napojów wyskokowych, szczególnie jednak ograniczać je powinny te osoby, które obarczone są jakimiś czynnikami ryzyka zawału serca. Warto tutaj zresztą podkreślić, że nadmierna konsumpcja alkoholu sprzyjać może nie tylko zawałowi – u osób nadużywających napojów alkoholowych zwiększone może być również ryzyko:

  • udaru mózgu,
  • zaburzeń rytmu serca,
  • miażdżycy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba wieńcowa

gość
Interpretacja ekg
Dzień dobry. Proszę o interpretację mojego ekg. Jestem rok po zawale nstemi,mam rbbb i lah.
gość
Analiza
Bardzo proszę o analizę zapisu holtera, kobieta 41 lat, szukam przyczyny omdleń. Dziękuję.
gość
Analiza holtera
Bardzo proszę o analizę wyników holtera ekg Wiek 70 lat Leczone nadciśnienie tętniczne Przebyty zawał serca
gość
Ekg
Czy może pańswo pomóc?
gość
Puls 55-65
Witam wszystkich, czy puls u osoby dorosłej (32 lata) w granicach 54-65 w spoczynku jest za niski? Czytałam że minimum to 60 w spoczynku a najlepiej od 70. Kiedyś miałam problemy z szybkim biciem ser...
gość
ekstrasystole
Witam serdecznie, od jakiś dwóch miesięcy borykam się z pewnym problemem. Otóż chodzi o ekstrasystole, która pojawiają się u mnie każdego wieczora, a ostatnio w ciągu dnia. Generalnie najczęściej je ...
Reklama:
Reklama: