Reklama:

Stała elektrostymulacja serca – przydatność kliniczna

mgr Michał Mańka

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Stała elektrostymulacja serca – przydatność kliniczna

Panthermedia

Wizyta u lekarza

Stymulator serca, zwany również kardiostymulatorem lub sztucznym rozrusznikiem serca, jest urządzeniem elektrycznym wszczepianym do ciała pacjenta.

Reklama:

Urządzenie to ma zastosowanie wówczas, gdy dochodzi do upośledzenia pracy naturalnego rozrusznika serca (węzła zatokowo-przedsionkowego). Stała elektrostmulacja ma swoje zastosowanie w profilaktyce niedokrwienia mózgu, niewydolności serca lub zaburzeniach przewodzenia.

Innymi wskazaniami do wprowadzenia stałej elektrostymulacji serca są:

  • migotanie przedsionków,
  • blok przedsionkowo-komorowy,
  • zespół chorego węzła zatokowo-przedsionkowego,
  • bradykardia zależna od czynności autonomicznego układu nerwowego,
  • zespół wazowagalny (zaburzenie autoregulacji napięcia ścian naczyń krwionośnych prowadzące do omdleń).

Budowa rozrusznika serca

Rozrusznik serca składa się ze stymulatora, w którym umieszczone są baterie – ich żywotność to ok. 10-15 lat. Stymulator jest wszczepiany pod skórę generując regularne impulsy elektryczne. Najczęstszymi miejscami wprowadzenia elektrod rozrusznika są żyła podobojczykowa lub żyła odpromieniowa. Alternatywnymi miejscami są żyła udowa lub żyła szyjna.

Elektroda zostaje wprowadzona przez żyłę do przedsionka lub komory serca. Natomiast drugi koniec elektrody umieszczony jest w elektrostymulatorze. Znajduje się on albo w dole pachowym albo w mięśniu piersiowym większym. Obecnie stosowane są przede wszystkim rozruszniki "na żądanie". Pozwalają one na analizę rytmu serca pacjenta, a także wytwarzają własne sygnały elektryczne, które dostosowywane są do bicia serca chorego w danym momencie. Jeżeli pojawi się nieprawidłowy rytm, elektrostymulacja serca inicjuje jego czynność elektryczną za pomocą prądu elektrycznego.

Podstawowym celem stałej elektrostymulacji serca jest zapobieganie braku czynności elektrycznej serca (asystolia), która w zapisie EKG obrazuje linię poziomą.
 

fot. pantherstock


Kody stymulatorów

Aby określić typ stymulacji, stosuje się specjalny międzynarodowy kod. Kod stymulatora składa się z trzech lub czterech liter i opisuje podstawowe właściwości każdego stymulatora:

  • Pierwsza litera kodu oznacza miejsce stymulowane
  • Druga litera kodu opisuje miejsce, z którego odbierane są impulsy sterujące pracą rozrusznika
  • Trzecia litera kodu informuje o sposobie odpowiedzi na zarejestrowane bodźce
  • Czwarta litera kodu opisuje stymulację z adaptowalną częstością.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zaburzenia rytmu

Moja mama miała wszczepiony stymulator w 2021 roku. Miała mieć kontrolę w tym roku, ale przegapiła termin. Kolejny wolny za rok - czy to nie za późno?
Dzień dobry Moja mama w wieku 67 lat miała 2 lata temu wszczepiony stymulator serca. Przewidziana kontrola wypadała w tym roku, ale przepadł jej termin. W rejestracji mówią, że najbliższe wolne term...
gość
Nerwica czy faktyczny problem
Hej, na wstępnie kilka słów o sobie. Mam 31 lat, jestem w dobrej kondycji, bez nadwagi i nałogów, alkohol też sporadycznie. No i mam następujący problem. Od później podstawówki, w przypadku dużego st...
gość
Vsd u dorosłego
Witam, w wieku 18 lat zdiagnozowano u mnie niewielki ubytek międzykomorowy. Kardiolog stwierdził że nie musi być on operowany bo jest niewielki i podczas skurczu się zamyka i przeciek jest prawie zer...
Śmierć i kardiowerter
Mój tata ma od wielu lat wszczepiony kardiowerter z defibrylacją, od jakiegoś czasu zastanawiam się jak wygląda umieranie z tego typu sprzętem. Czy w momencie śmierci taty, ten defibrylator będzie g...
rozrusznik
moja babcia miała wstawiany rozrusznik, zastanawiamy się po jakim czasie wraca się do pełnej sprawności po takiej operacji?
Reklama:
Reklama: