Reklama:

Koronawirus w Polsce. Co musisz wiedzieć?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Koronawirus w Polsce. Co musisz wiedzieć?

panthermedia

Szpital

Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej w różnych zakątkach świata. Według najnowszych danych na świecie zachorowało już ponad 90 tysięcy osób, z czego ponad 3 tysiące zmarło.Czy jest się czego bać? O czym pamiętać na co dzień, aby ograniczyć ryzyko choroby?

Reklama:

Koronawirus 2019-nCoV znany jako COVI-19 jest jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych, z którymi przyszło się nam mierzyć. COVID-19 jest chorobą zakaźną układu oddechowego, do której głównych objawów należą wysoka gorączka, kaszel i duszności. Choroba – podobnie jak grypa – przenosi się drogą kropelkową.

Koronawirus w Polsce – pierwszy przypadek

Rankiem 4 marca Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku zachorowania na kornowairusa w Polsce. Pacjent, u którego potwierdzono infekcję 2019-nCOV przebywa na oddziale chorób zakaźnych w szpitalu w Zielonej Górze. Jak podano do informacji publicznej, rodzina chorego została poddana kwarantannie. Na chwilę obecną, według danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia, 67 osób w kraju jest hospitalizowanych, 316 poddanych kwarantannie, a 4459 pod nadzorem epidemiologicznym.

Najnowszy bilans choroby na świecie

Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w Chinach i we Włoszech, a liczba nowych przypadków nadal rośnie. Nowe przypadki odnotowywane są na całym świecie – Azji, Europie, Ameryce Północnej, Południowej, Afryce, Australii i Oceanii. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO, sytuacja jest dynamiczna i trudno przewidzieć, w jakim kierunku będzie szło dalsze rozprzestrzenianie się wirusa.

Co musisz wiedzieć?

Ciężki przebieg choroby występuje u około 15-20 % chorych. Śmiertelność wynosi około 3,5%. Za najbardziej narażone na chorobę grupy uważa się osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na terenie północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, w Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie i/lub miałeś kontakt z osobą chorą oraz obserwowałeś u siebie objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, niezwłocznie skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną (SANEPID) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego.

fot. panthermedia

W przypadku podejrzenia zakażenia możesz skontaktować się z pracownikiem Narodowego Funduszu Zdrowia, który udzieli informacji dotyczącej postępowania – infolinia 800 190 590

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Duszność wysiłkowa
Od jakiegoś czasu nie mogę za bardzo aktywnie spędzać czasu . Łapie mnie duszność . Zadyszka . Średnie tętno to 100-105. Tarczyca ok . Jeśli mogę prosić o interpretację wyniku EKG
TK serca
Cześć, co oznacza skrót "Mass(g/m2)" w TK serca? Mam ten parametr poniżej normy i nie wiem co to jest. Dr. Google nie pomaga. Z góry dziękuję za pomoc.
Czy to powikłania infekcyjne ?
Czy mogę czekać na wizytę 2 tygodnie czy szukać pomocy już ? W Ekg spoczynkowym wyszło - tachykardia zatokowa, wydłużony czas Qtc, niespecyficzne zmiany ST-T. W Echo serca - śladowa niedomykalność mi...
Napoje energetyczne ... skutki?
Witam, widzę, że to jakaś nowa strona ale może ktoś mi odpowie .. mianowicie przez długi czas piłem napoje energetyczne i generalnie nie odczuwałem jakiś zmian natomiast ostatnio zauważyłem że szyb...
Reklama:
Reklama: