Reklama:

Koronawirus w Polsce. Co musisz wiedzieć?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Koronawirus w Polsce. Co musisz wiedzieć?

panthermedia

Szpital

Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej w różnych zakątkach świata. Według najnowszych danych na świecie zachorowało już ponad 90 tysięcy osób, z czego ponad 3 tysiące zmarło.Czy jest się czego bać? O czym pamiętać na co dzień, aby ograniczyć ryzyko choroby?

Reklama:

Koronawirus 2019-nCoV znany jako COVI-19 jest jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych, z którymi przyszło się nam mierzyć. COVID-19 jest chorobą zakaźną układu oddechowego, do której głównych objawów należą wysoka gorączka, kaszel i duszności. Choroba – podobnie jak grypa – przenosi się drogą kropelkową.

Koronawirus w Polsce – pierwszy przypadek

Rankiem 4 marca Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku zachorowania na kornowairusa w Polsce. Pacjent, u którego potwierdzono infekcję 2019-nCOV przebywa na oddziale chorób zakaźnych w szpitalu w Zielonej Górze. Jak podano do informacji publicznej, rodzina chorego została poddana kwarantannie. Na chwilę obecną, według danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia, 67 osób w kraju jest hospitalizowanych, 316 poddanych kwarantannie, a 4459 pod nadzorem epidemiologicznym.

Najnowszy bilans choroby na świecie

Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w Chinach i we Włoszech, a liczba nowych przypadków nadal rośnie. Nowe przypadki odnotowywane są na całym świecie – Azji, Europie, Ameryce Północnej, Południowej, Afryce, Australii i Oceanii. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO, sytuacja jest dynamiczna i trudno przewidzieć, w jakim kierunku będzie szło dalsze rozprzestrzenianie się wirusa.

Co musisz wiedzieć?

Ciężki przebieg choroby występuje u około 15-20 % chorych. Śmiertelność wynosi około 3,5%. Za najbardziej narażone na chorobę grupy uważa się osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na terenie północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, w Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie i/lub miałeś kontakt z osobą chorą oraz obserwowałeś u siebie objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, niezwłocznie skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną (SANEPID) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego.

fot. panthermedia

W przypadku podejrzenia zakażenia możesz skontaktować się z pracownikiem Narodowego Funduszu Zdrowia, który udzieli informacji dotyczącej postępowania – infolinia 800 190 590

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Dziwny wkres V1
Dzień dobry, Zwracam się z prośbą o interpretację wykresu EKG ze zdjęć. Jestem mężczyzną lat 40, 5 stopień niewydolności nerek. Niepokoi mnie wykres V1. 10 lat temu miałem podejrzenie zwału serc...
Prośba o interpretację ECHO serca
Proszę o interpretację wyników (spisałam tylko wartości nieprawidłowe, reszta parametrów w normie lub -umiarkowane zmiany) - wiek - 83 lata - utrwalone migotanie przedsionków, - poszerzona praw...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: