REKLAMA:

Jakich leków nie stosować z inhibitorami MAO?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jakich leków nie stosować z inhibitorami MAO?

pantherstock

Leki w tabletkach

Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że łączenie pewnych produktów leczniczych z innymi może przynieść więcej szkody niż pożytku. Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu inhibitorów monoaminooksydazy, znanych jako MAO.

REKLAMA:

MAO – co to takiego?

Inhibitory monoaminooksydazy są substancjami, które hamują aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie tzw. neurotransmiterów. Trzeba pamiętać, że leki należące do MAO wywołują silne reakcje z wieloma substancjami, które znajdują się chociażby w codziennej diecie. Co interesujące, w trakcie stosowania inhibitorów monoaminooksydazy należy unikać jedzenia serów pleśniowych, czekolad i czerwonego wina. Inhibitory monoamoniooksydazy wykazują działanie hepatotoksyczne, czyli uszkadzające wątrobę, stąd bardzo ważne jest stosowanie wyłącznie pod kontrolą lekarza. Inhibitory MAO znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu m.in.:

  • depresji i fobii (zastosowanie inhibitorów MAO-A zawierających monklobemid, który hamuje rozpad serotoniny, dopaminy i norepinerfryny),
  • choroby Parkinsona (zastosowanie inhibitorów z rodziny MAO-B opartych na działaniu m.in. selegiliny i rasagiliny, które zwiększają stężenie dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym).

Inhibitory MAO przeszły dużą rewolucję, obecnie na rynku dostępne są trzy generacje inhibitorów: I – zawierająca przede wszystkim pochodne hydrazyny (tzw. nieselektywne i nieodwracalne inhibitory MAO), II generacja – tzw. selektywne i nieodwracalne inhibitory MAO, III generacja – selektywne i odwracalne inhibitory MAO.

Inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny zapewniają zwiększenie stężenia serotoniny we krwi, dzięki czemu następuje stymulacja receptorów serotoninowych na powierzchni komórek mózgowych, wskutek czego nastrój pacjenta ulega stopniowej poprawie.

Leki a inhibitory MAO

Wiele produktów leczniczych nie może być jednocześnie stosowanych z lekami o statusie MAO. Trzeba pamiętać, że wiele preparatów medycznych może nasilać lub hamować działanie inhibitorów monoaminooksydazy, co stwarza poważne niebezpieczeństwo. Przykładowo stosowanie leków zawierających metoklopramid nasila działanie inhibitorów MAO. Połączenie inhibitorów monoaminooksydazy z alkoholem wpływa na nagłe podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do wylewu. Leki o działaniu neuroleptycznym potegują działanie kardiotoksyczne oraz drgawkotwórcze inhibitorów MAO, co stwarza realne zagrożenie dla życia pacjenta.

Powiązane dyskusje na forum z kategorii Inne tematy

TK serca
Cześć, co oznacza skrót "Mass(g/m2)" w TK serca? Mam ten parametr poniżej normy i nie wiem co to jest. Dr. Google nie pomaga. Z góry dziękuję za pomoc.
Czy to powikłania infekcyjne ?
Czy mogę czekać na wizytę 2 tygodnie czy szukać pomocy już ? W Ekg spoczynkowym wyszło - tachykardia zatokowa, wydłużony czas Qtc, niespecyficzne zmiany ST-T. W Echo serca - śladowa niedomykalność mi...
Jakie leki na erekcję przy problemach kardiologicznych
jaki lek na poprawe erekcji gdy biore leki na nadcisnienie: co-prestarium5mg , diuresin sr1,5mg,kaldyum600mg,simvasterol20mg czy mogę brać maxigra
Rozrusznik serca a sterydy
Witam, moja sprawa wygląda następująco: Mam wszczepiony rozrusznik serca, po diagnozie choroby bloku przedsionkowego mobitz 2 od ponad roku. Aktualnie ćwiczę na siłowni 5 razy w tygodniu, nie ma żadn...
REKLAMA:
REKLAMA: